Uslu, Belgeli Nitelikli İş Gücüne Sahip Nesiller Yetiştiriyoruz

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, “Ne iş olursa yaparız abi” diyen bir nesilden, belgeli nitelikli iş gücüne sahip nesiller yetiştiriyoruz” dedi.

Uslu, bu yıl ikincisi düzenlenen "Çalışma Hayatında Mesleki Yeterlilik Çalıştayı"nda, MYK’nın bu ülkenin insanlarına hizmet etmek için kurulduğunu vurguladı.

Uslu sözlerine şu şekilde devam etti: “MYK, bazı kurumlar gibi çok şöhretli ve popüler bir konumu olmadığı için fazla önemsenmiyor ama faaliyetlerini yakından bilen birisi olarak bana en çok heyecan veren en hayırlı faaliyetlerin başında gelmektedir. 16 Aralık’ta MYK’nın bütçesini TBMM Genel Kurulunda onayladık. Hayırlı uğurlu olsun. “İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın” anlayışına uygun olarak; insanı yaşatırken de iyi, müreffeh, konforlu yaşatmak gibi bir iddiamız var. Elbette söylediklerimiz çok iddialı da olsa mütevazi bir halimize çok uygun düşen bir yaklaşımdır. MYK, bu ülkenin insanlarına hizmet etmek için kurulmuştur. “Ne iş olursa yaparız abi” diyen bir nesilden, belgeli nitelikli iş gücüne sahip nesiller yetiştiriyoruz. Kişinin performansı yine kendisine referans olması gerekir. “Ben şu işi en iyi şekilde yaparım, en verimli çalışırım” demesi gerekir. MYK bu anlayışı gerçekleştirmek realize etmek üzere kurulmuştur. Mesleki Yeterlilik Kurumu, paydaşları ile beraber insanlara nitelik kazandırmak, verimli kılmak, kapasitelerini, donanımlarını artırmak ve “şu işi en iyi yaparım” diye belgelendirmek üzere kurulmuş bir kurumdur. Bu kuruluşun başarısı için herkesin elinden gelen özverili çabayı göstermesi gerekiyor. Nitelikli insan; komplekslerini geride bırakmış, özgüvenli, özgür insan demektir. Kendi tercihleriyle, birikimleriyle, yetenekleriyle ayakta kalmasını bilen hatta sendika tercihinde bile özgürce iradesini kullanabilen demektir. Eğer Türkiye’nin ekonomik ve sosyal olarak kalkınmasını, gelişmesini istiyorsak insanımıza güvendiğimiz kadar, insanımızın da kendi yeteneklerine, birikimlerine güveniyor olması gerekir. Bu yetenekleri ortaya çıkartacak olan kurumda MYK’dır. Ülkemizde meslek tanımlarının yapılması çok önemli. Yapılan bir araştırmada insan hayatında 7 kez iş ve meslek değiştiriyor. Neden? iş ve meslek değiştirdi diyemeyiz. Bizim devlet ve kurumlar olarak görevimiz, mensuplarımızın taleplerini karşılayarak onların nitelik bireyler olarak, bu ülkede, toplumda var olmasını sağlayacak ortak iklimi oluşturmaktır. Mesleki Yeterlilik Kurumu, Türkiye’nin geleceğinde çok önemli role sahiptir. Çok büyük sanayi kurtuluşlarınız, markalarınız olabilir ama sonuçta o markaları marka yapan sadece sermaye değildir. Nitelikli insan gücüdür. Beşeri sermaye insan kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek onlara nitelik kazandırmak, kapasitelerini artırmak, Türkiye’nin gücüne güç katmasını sağlamak gibi temel bir görevimiz vardır” dedi.

Çalıştaya; Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, TÜRMOB Genel Başkanı A.Masis Yontan ile sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

Etiketler:
Paylaş:

İlgili Haberler

Yorum Yap